Zajištění hypotečního úvěru

Hypotéka je úvěr, který je krytý zástavním právem k nemovitosti. K zajištění hypotečního úvěru zpravidla slouží pořizovaná nemovitost, ale ručit můžeme i jinou nemovitostí ke které má žadatel vlastnické právo.

Kvalita nemovitosti je jedním z nejdůležitých parametrů, které ovlivňují výši hypotečního úvěru. Zajištěním se banka chrání proti ztrátám, které by jí vznikly, kdyby dlužník nemohl z nějakého důvodu dluh splácet

Odhad tržní ceny nemovitosti – co je to akceptovatelná hodnota nemovitosti?

Banka vám poskytne pouze tolik peněz, které odpovídá hodnotě vaší nemovitosti pro banku. Banka v této souvislosti pracuje se speciálním termínem akceptovatelná hodnota. Je to částka, která vychází z tržní ceny nemovitosti stanovené interním odhadcem, ale obsahuje navíc srážku za okolnosti, které by mohly do budoucna ovlivňovat cenu nemovitosti a schopnost banky nemovitost prodat na trhu => dostatečná likvidita trhu s nemovitostmi v dané oblasti.

Dobrá banka úzkostlivě dbá na to, aby do zástavy přijímala pouze kvalitní, konzervativně oceněné nemovitosti, které může v případě propadnutí zástavy rychle prodat. Nutno podotknout, že každá banka má jinou metodiku, kterou se dostane k finální akceptovatelné hodnotě, ale základní aspekty, které ji ovlivňují jsou namátkou tyto:

  1. Lokalita nemovitosti – Pokud poskytnete nemovitost ležící v krajských městech bude to banka chápat jako kvalitnější zástavu než na vesnici a tím pádem získáte vyšší ocenění. Většina bank akceptuje pouze nemovitosti ležící v katastrálním území České republiky. Můžete zastavit i nemovitost na území států Evropské unie, ale počítejte se srážkou hodnoty (banka přijímá s nemovitostí i kurzové riziko)
  2. Typ nemovitosti – komerční nemovitosti  (např výrobní haly), nebytové prostory nebo pozemky mají horší procento akceptovatelné hodnoty než rodinné domy nebo byty.
  3. Práva třetích stran – Zastavovaná nemovitost nesmí být pochopitelně zatížena právy třetích stran. Banka nepříjme nemovitost, na kterou má podíl vlastnického práva další fyzická nebo právnická osoba, nemovitost je již zastavena nebo je zatížena věcnými břemeny.

Životní pojištění jako speciální forma zajištění hypotečního úvěru

V dnešní době po vás již většina bank bude chtít sjednat životní pojištění s vinkulací pojistné částky ve prospěch banky. S příchodem nového občanského zákoníku nahrazuje institut vinkulace zástavní smlouva k pohledávce. Banka se tímto způsobem kryje proti riziku úmrtí žadatele a neschopnosti splácet = default úvěru. V této souvislosti narazíte na řadu finančních šamanů, kteří se Vám pokusí nabídnout super výhodné pojištění.

Pokud životní pojištění v době žádosti o úvěr už máte a banka požaduje pojištění na vyšší částku, připojistěte se pouze na rozdíl. Jestliže pojištění nemáte, doporučujeme uzavřít pojištění, které přesně kopíruje výši úvěru = pojištění s postupně klesající pojistnou částkou. Pojistná částka a pojistné bude v čase klesat tím, jak splácíte hypotéku.

 

Shrnutí
Zajištění hypotečního úvěru
Článek
Zajištění hypotečního úvěru
Popis
Hypotéka je úvěr, který je krytý zástavním právem k nemovitosti. Kvalita nemovitosti je jedním z nejdůležitých parametrů, které ovlivňují výši hypotečního úvěru.
Autor
Zveřejnil
splatit.cz
Logo

RelatedPost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.